Wspólnota nie musi rejestrować się jako podatnik
Odsprzedaż tzw. mediów ma określony związek z konkretną nieruchomością, ale nie bezpośredni. W konsekwencji nie może być traktowana jako transakcja związana z nieruchomością, a jej wartość nie może być uwzględniona w wartości sprzedaży od której zależy zwolnienie.
Sprawa dotyczyła wspólnoty mieszkaniowej. We wniosku z 2016 r. wyjaśniła, że w chwili obecnej tworzą ją właściciele 129 lokali mieszkalnych, siedmiu lokali użytkowych oraz dwóch garaży podziemnych. Podkreśliła, że realizując interesy właścicieli nabywa towary i usługi w ramach zarządu nieruchomością wspólną, podpisuje umowy na dostawę i rozprowadzanie mediów oraz zakupuje media na potrzeby poszczególnych lokali.
Zaznaczyła, że pośrednicząc w zakupie mediów i rozliczając te zakupy na poszczególne lokale dokonuje ich odsprzedaży właścicielom lokali. Wartość odsprzedawanych mediów na rzecz właścicieli w ciągu roku przekracza limit od którego zależy zwolnienie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym chciała się upewnić czy odsprzedaż mediów wpływa na jej sytuację podatkową, zwłaszcza w zakresie obowiązku rejestracji na VAT.
Interpretacja tylko w niewielkim zakresie okazała się po myśli wspólnoty. Jeśli chodzi o odsprzedaż mediów to fiskus uznał, że czynności związane z utrzymaniem poszczególnych lokali mieszkalnych, za które pobierane są opłaty, są transakcjami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta